يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧
 » اخبار > تبیین مقام امیرالمومنین(علیه السلام) در قرآن کریم

صفحه اصلي > اخبار نهاد  


شماره خبر :٥٢٤٣١٩

تاریخ انتشار خبر : 1396/03/29 ا ٠٨:٣٢
تبیین مقام امیرالمومنین(علیه السلام) در قرآن کریم
پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه پیام نور مازندران: حجت الاسلام و المسلمین اسلامی مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور مازندران در ادامه سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم در ماه مبارک رمضان به تبیین مقام و شخصیت امیرالمومنین در قرآن کریم ، کلام بزرگان اهل تشیع و اهل سنت و همچنین ادبا واندیشمندان سایر مذاهب و فرق پرداختند.

تبیین مقام امیرالمومنین در قرآن کریم

 

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه پیام نور مازندران:  

حجت الاسلام و المسلمین اسلامی مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور مازندران در ادامه سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم در ماه مبارک رمضان به  تبیین مقام و شخصیت امیرالمومنین در قرآن کریم ، کلام بزرگان اهل تشیع و اهل سنت و همچنین ادبا واندیشمندان سایر مذاهب و فرق پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی: امیرالمومنین (علیه السلام) مظلوم ترین شخصیت عالم در طول تاریخ می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه پیام نور مازندران در ادامه سلسله جلسات تفسیر موضوعی قرآن کریم  با اشاره به آیه 12 سوره یس «کُلَّ شَیْ‏ءٍ أَحْصَیْناهُ فی‏ إِمامٍ مُبینٍ» (یس/ 12): همه چیز را برشمردیم در کتاب مبین. نقل است که امام باقر(علیه السلام) از امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ایشان از پیغمبر گرامی اسلام (صلوات الله علیه) نقل فرمودند: که زمانی این آیه نازل شد، اصحاب اطراف پیغمبر نشسته بودند. یکی سوال کرد امام مبین چه کسی است که خدا همه چیز را در او نوشته است؟

رسول خدا(صلوات الله علیه) فرمود شما بگویید؟  یکی گفت: تورات. دیگری گفت: انجیل؛ بعضی ها گفتن حتماً قرآن است که همه چیز در آن است.

رسول خدا فرمود: خیر ؛ بعد اشاره کردند به امیرالمومنین « هو هذا انه الامام الذی احصی الله تبارک و تعالی فیه علم کل شی ».

حجت الاسلام و المسلمین اسلامی در بیان  فضائل و علم حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) بیان داشتند كتاب فضل تو را آب بحر كافي نيست / كه تر كنم سرانگشت و صفحه بشمارم

رسول گرامی اسلام نیز در مورد فضائل  مولا علی (علیه السلام)  فرمودند كه فضائل او قابل شماره و احصي نيست. این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به حدیث پيامبر اكرم(ص) که  فرمود: « لَو اَنَّ الرّیاضَ اقلامٌ و البحرُ مدادٌ والجنُّ حُسّابٌ والانسُ کُتّابٌ ما اَحصوا فضائل علیِّ بن ابیطالب (علیه السلام)»اگر انبوه درختان (و باغها) قلم، و دريا مركب، و تمام جنّيان حسابگر، و تمام انسان ها نويسنده باشند قادر به شمارش فضائل علي بن ابي طالب نخواهند بود»

و در جاي ديگر پيامبر اعظم فرمود: براستي خداوند براي برادرم علي(ع) فضائل بي شماري قرار داده است كه اگر كسي يكي از آن فضايل را از روي اعتقاد و اعتراف بيان نمايد، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مي بخشد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه پیام نور در مورد علم حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) هم  اشاره داشتند: علم و دانش علي اكتسابي نيست بلکه علم او «لدني» است و ريشه در علم الهي و آسماني دارد، به اين جهت علم او برهمه انسان هاي معمولي و غير مرتبط با وحي آسماني برتري و امتياز دارد، و به همين جهت است كه حتي در منابع اهل سنّت نيز از او به عنوان «اعلم النّاس» ياد شده است 1- پيامبر اكرم(ص) فرمود: «اعلم امّتي من بعدي عليّ بن ابي طالب (عليه السّلام)؛ داناترين امّت من بعد از من علي بن ابي طالب(ع) است.»

حجت الاسلام اسلامی با توجه حدیث سلونی  که حضرت فرمودند: سلونی قبل ان تفقدونی فا نّی بطرق السّماء اعلم منّی بطرق الأرض(نهج البلاغه خ 189) «از من بپرسید قبل از آنکه مرا از دست بدهید»؛ به عنوان نمونه: حاکم در مستدرک مى گوید: على(علیه السلام) در بالاى منبر با صداى بلند مى گفت:

«سلونی قبل أن لا تسألونی ، ولن تسألوا بعدی مثلی

 (پیش از آن که مرا از دست بدهید از من بپرسید که پس از من کسى مثل من نخواهید یافت که از او بپرسید).  در لزوم توجه شیعه به کلام امیر المومنین(علیه السلام) افزودند متأسفانه شیعه از این منبع غنی علمی و معرفتی آنچنان که شایسته است استفاده نکرده است؛ وی با توجه به نفوذ کلام امیرالمومنین(علیه السلام) در ذهن و فکر اندیشمندان و ادبای سایر مذاهب و فرق به مظلومیت  حضرت علی علیه السلام  در بین شیعه پرداختند ایشان اضافه کردند: "جرج سمعان جرداق" ادیب مسيحی ، در کتاب "الامام علی صوت العدالة الانسانية" می گويد : نهج البلاغه امام علی(علیه السلام) را بيش از دويست بار خواندم و هر بار چشمه هایی از حکمت برایم روشن شد، يا ابن ابي الحديد معتزلی در شرح نهج البلاغه می گويد : خطبه شقشقيه را من ده ها بار مطالعه کردم و سيراب نگشتم. اما ما متاسفانه با اين کتاب بزرگ ، خيلی غريبه ، بيگانه و ناآشنا هستيم؟ عالم اهل سنت مي گويد: ده ها بار خطبه  علی بن ابی طالب(علیه السلام) را مورد تحقيق و مطالعه قرار دادم و بيست جلد شرح نهج البلاغه می نويسد !!  

دانشمند مسیحی به نام شبلی شبیل مسیحی که می گوید: علی نسخه ای است که نه شرق و نه غرب و نه در گذشته و نه در امروز صورتی مطابق این نسخه ندیده است.

حجت الاسلام  والمسلمین اسلامی  با اشاره به یک  شکایت و ناراحتی امیرالمومنین (علیه السلام) افزودند: در خطبه 74، امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید: مردم از من عذرخواهی کنند که هرچه ظلم و جور است بر من امیرالمومنین می شود.

این استاد حوزه و دانشگاه  بیان داشتند بی انصافی هایی در روزهای اخیر مطرح گردیده است که  امامت حضرت علی (علیه السلام) را انتخابی از سوی مردم اعلام کرده اند؛ درحالی که قرآن کریم آیه ولایت: إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُون‏ [مائده، آیه 55]

یعنی: ولی و سرپرست و رهبر شما تنها خداست و پیامبران او و آنها که ایمان آورده اند و نماز را بر پا میدارند و در حال رکوع زکات می پردازند

و آیه اولی الامر: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُم ‏ [نساء، آیه 59]   یعنی :ای کسانی که ایمان آورده اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید رسول خدا(ص)و اولی الامر از خودتان را.

بطور صریح ذکر گردیده است که امامت از سوی خداوند متعال و از طریق رسول اکرم به حضرت علی علیه السلام و اهل بیت واگذار گردیده و کسی شایسته تراز اهل بیت زمامدار دین رسول خدا نخواهد بود.و اگر کسی انصاف داشته باشد می داند که امامت انتصابی است نه انتخابی.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
 » لینک ها
 » پیوندها
 
 » آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 429433
 بازدید امروز : 140
 کل بازدید : 1183257
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.61
عنوان:  انقلاب اسلامی، زمینه ها و ریشه های آن

نام پدید آور:  محمدرحیم عیوضی

مشخصات ناشر:  دفتر نشر معارف

موضوع:  انقلاب اسلامي

عنوان:  دانشگاهها و جنبش دانشجويي فلسطين

نام پدید آور:  مجيد صفاتاج

مشخصات ناشر:  دفتر نشر معارف

موضوع:  فرهنگ پايداري

عنوان:  حدیث پیمانه

نام پدید آور:  حجت الاسلام حمید پارسانیا

مشخصات ناشر:  دانشگاه معارف اسلامی

موضوع:  انقلاب اسلامي

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه پیام نور استان مازندران میباشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد.